M.Sabri TÜRKAY ile Sunum ve Söyleşi

M.Sabri TÜRKAY ile Sunum ve Söyleşi

04 Mayıs 2021 Salı akşamı saat 21:00’da M.Sabri TÜRKAY ile “Gökyüzümden” konulu sunum ve söyleşi gerçekleştireceğiz.

Bir kaptan pilotun gözünden, 100 metre ile 12 Kilometre arasındaki farklı yüksekliklerden, yukarılardan; Anadolunun eşsiz coğrafyasından, dört mevsim ve farklı zaman dilimlerinde kaydedilmiş kareleri bir akış içerisinde izleyeceğiz…

Etkinliğimiz online olarak zoom üzerinden yapılacak olup; herkese açıktır.

 

Mustafa Sabri Türkay

Özgeçmiş: Emekli Havacıyım. Çocuk yaşta mensubu olduğum Hava Kuvvetlerinden Kd.Plt.Yüzbaşı iken ayrılarak Anadolu Üniv. Sivil Havacılık Fakültesi Pilotaj bölümü kuruluşunda yer aldım. Öğretmen Pilot olarak ilk öğrencilerimizin mezuniyeti sonrası özel sektöre geçtim ve 25 sene Kaptan Pilot olarak toplamda 25500 uçuş saati toplamı ve 41 senelik uçuculuk yaşantımı, görevim esnasında sol kulağımda yaşadığım anomali sonrası, sağlık nedeniyle üç sene önce emekli olarak noktaladım. Sanata olan tutkum havada geçirdiğim saatlerde fotoğrafa olan ilgim ile birleşti. Neredeyse Tüm Ülkemiz, Avrupa ve hatta Kuzey yarım kürenin neredeyse bir bölümünü Gökyüzünden  12 Km yükseklikten fotoğrafladım. Çoğu kişinin ilgili olduğunu farkettiğimde; hızla gelişen sayısal teknolojinin de verdiği imkanlar ile 2004 yılından itibaren fotoğraflarımı paylaşmaya başladım. Fotoğraflarımı bir araya getirerek yaptığım sunumlarım beğenilince; teklif üzerine amatörce hazırladığım 15. yıl şirket kuruluş sunumum bin adet CD ile Avrupa’da dağıtıldı. Buradan aldığım cesaret ile hazırladığım diğer sunumlarım ile Balıkesir Fotoğraf derneği ve İzmir fotoğraf derneğinde sunumlar ve yine fotoğraflarımdan oluşan “Gökyüzümden çizgiler” adıyla BASAF da kişisel fotoğraf sergim, İzmir Cumaovası Havameydanı dış hatlar terminalinde “Gökyüzümden” kişisel sergim ve İstanbul’da değişik yıllarda Fineart ve Anadolu fotoğraf derneğince düzenlenen sergilerde fotoğraflarım yer aldı. Halen mensubu olduğum FineArt Cumartesi Ekibi ile oluşturduğumuz etkinliklerde sunumlarıma devam etmekteyim. Hava fotoğraflarımın yanı sıra Kuş fotoğrafçılığı ve keza Afrika seyahatlerim ile Vahşi Doğa fotoğrafçılığı konularında yoğun ilgiliyim.

Uzun yılların birikimi yüzbinlerce fotoğrafımı paylaşmak adına; Facebook ortamında oluşturduğum ” #üçüncüboyuttancoğrafyamız “grubunda her akşam ortalama beş fotoğraf ile ” Burası neresi ?” konu başlığı ile fotoğraflarımın altında coğrafya dersi yaptığımız Sınıf ortamında, paylaşımın verdiği o çok özel mutluluk ile faaliyetimi sürdürmekteyim.

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.