H.Nadir EDE ile Sunum ve Söyleşi

H.Nadir EDE ile Sunum ve Söyleşi

05 Ekim 2021 Salı akşamı saat 20:30’da H. Nadir EDE ile “Fotoğraf Projeleri” konulu sunum ve söyleşi gerçekleştireceğiz.

Fotoğraf projeleri yapılırken nelere dikkat edilirden çekilen fotoğrafın seçim ve sunumuna kadar tüm akışı Nadir hocamızdan dinleyeceğiz.

Etkinliğimiz online olarak zoom üzerinden yapılacak olup; herkese açıktır.

H. NADİR EDE

1945 Zonguldak doğumluyum. Nerde ise altmış yıldır İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nü bitirdim. Fotoğrafla tanışmam Işık Lisesi’nde okuduğum yıllara rastlar. Üniversite yıllarımda arkadaşlarla yaptığımız gezilerde fotoğraflar çekip satarak fotoğraftan para kazanmaya başlamıştım. Profesyonelce fotoğraf çekmeye başlamadan önce Kandilli Rasathanesi Meteoroloji servisinde, General Elektrik Motor Fabrikası Mühendislik Bölümünde çalıştım. Üç yıl kadar ECA firmasının bilgi işlem merkezini yönettim. 1982-2000 yılları arasında reklam fotoğrafları çekerek hayatımı kazandım. 1984-2011 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji bölümünde “Görsel Antropoloji” dersini anlattım. 1983 – 2010 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde dersler verdim. 2007-2019 yılları arasında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Temel Fotoğraf dersini verdim. 14 yıl “Fotoğraf Dergisi”nin yayın yönetmenliğini yaptım. Artık “tam zamanlı emekli” sayılırım.

Katıldığım sergilerin sayısını unuttum. Mimar Sinan Üniversitesi ve Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Sergilerinde fotoğraflarım yer aldı. Letonya ve Estonya’da kişisel sergilerim oldu. İran’dan Fransa’ya Türk Fotoğrafçılarının eserlerinin sergilendiği pek çok sergiye de fotoğraflarımı verdim. Ahmet Selim Sabuncu ve Tuğrul Çakar ile birlikte iğne ile delinmiş kutularla yaptığımız makinelerle çektiğimiz fotoğraflarla “İğne Deliğinden İstanbul” sergisini yaptık. İstiklal Caddesi’nde çektiğim İğne deliği fotoğraflarım Ömer Uluç’un kuratörlüğünü yaptığı “Beyoğlu 14-18” sergisinde yer aldı.

“Solarizasyonlar”, “Yüzyıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul”, “Çeşitlemeler”, “Nadir Ede’nin Arşivinden 1950lerin İstanbul’u” kişisel sergilerimden bazıları. Kaynak bulduğumda hayata geçirmek istediğim yüz kadar projem var.

 

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.