FOTOĞRAF SANATÇISI ALP ALPER İLE FOTOĞRAF SUNUM VE SÖYLEŞİSİ

FOTOĞRAF SANATÇISI ALP ALPER İLE FOTOĞRAF SUNUM VE SÖYLEŞİSİ

Fotoğraf sanatçısı ALP ALPER 3 Mart 2020 Salı akşamı söyleşi ve sunumlarıyla konuğumuz oluyor.

Söyleşi iki bölümden oluşacak; Hava Fotoğrafçılığı ve Travel Fotoğrafçılığı.. Bunlar ile ilgili video ve fotoğraf anlatımlarının dışında Hava ve Travel Fotoğrafçılığının riskli ve güzel yanlarını da anlatacak olup; başından geçen ilginç öyküler ile ölüm tehlikesi ile burun buruna geldiği anlar da hikayesinde olacak…

 

ALP ALPER

1965 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini bu kentte tamamladı. 1992’de Türk Hava Yolları’nda Flight Dispatcher olarak çalışma hayatına başladı. Bu dönemde, okul yıllarında başlamış bulunan fotoğraf sanatı tutkusunu da geliştirmeye koyuldu. “Doğal bir fotoğraf stüdyosu” olarak nitelendirdiği İstanbul’da, bu tutkusunu uluslararası temellere oturtarak sürdürüp geliştirdi. Türkiye’yi sarsan büyük 1999 depreminden sonra bir ekip kurdu ve kendisini ‘Alp Alper’ olarak dünyaya tanıtan, “1000 feet’ten Türkiye” adını verdiği büyük serüvene atıldı. 2000 yılı sonunda Türk Hava Yolları’ndaki vazifesinin bir aşaması olarak Atina  Müdürlüğünde  istasyon Müdürü görevine atandı. Bu göreviyle beraber Türkiye projesine de devam etti. Çalışmaları esnasında Atina, Warşova, Cape Town, San Paulo, Berlin, London, Pekin, Disburg, Tolousse, Aussıllon, Belgrad,Shizuoka,Kyota,Tokyo,Paris,Budapeste,Bern ve New York’ta  “1000 feet’ten  Türkiye” kisisel Fotoğraf  sergileri açtı.

Türkiye’de Gezi-Traveler, Gurme, Ulusoy Traveler gibi dergilerle çalışan fotoğraf sanatçısı Alp Alper, 1999 yılından itibaren  sadece Yunanistan’da Cosmos Travel ve  National Geographic, ardından da  Türkiye ve Polonya National Geographic  dergilerinde Freelance olarak çalışmalarını göstermeye başladı. Görevi gereği Yunanistan’da 7 yıl, Güney Afrika’da 7 yıl, Hindistan’da 2 yıl calışarak bu kültürleri yerinde gözlemleme ve inceleme imkanı bulmuş ve bugüne kadar 70 ülkeye fotograf ve kesif gezileri düzenlemiştir.Sanatçı halen Türkiye ile ilgili dört fotoğraf projesi ve iki belgesel projesini ekibiyle birlikte sürdürmektedir..Sanatçının bugüne kadar “1000 feet’ten Türkiye”, “Bir Düş Uçuşu Türkiye”,  4 Mevsim İstanbul  adlı üç Fotoğraf  kitabı bulunuyor.

Evli ve iki kız cocugu babası olan Alper, fotoğraf tutkusu dışında Paragliding ve  Scuda Diving yapıyor. Tarih ve arkeoloji de Alp Alper’in özel ilgi alanındaki önemli satırbaşları.

Alp_Alper_Soylesi_2

Alp_Alper_Soylesi_2

Alp_Alper_Soylesi_3

Alp_Alper_Soylesi_3

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Blog İstatistikleri

  • 40.583 Ziyaretçi görüntüleme (05.Mart.2018 itibarı ile)