Faruk Akbaş ile Sunum ve Söyleşi

Faruk Akbaş ile Sunum ve Söyleşi

04 Ekim 2022 Salı akşamı saat 20:30’da derneğimizin onursal üyesi Faruk Akbaş hocamız sunum ve söyleşi gerçekleştireceğiz.

Trabzon-Rize-Artvin-Kaçkarlar ve Karçallar bölgelerinden görsel bir sunum ve söyleşi ile yeni sezonumuzu açıyoruz.

Son derece keyifli bir söyleşi bizleri bekliyor.

 

Faruk Akbaş

Ülkemizin gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk Akbaş, dünyanın birçok ülkesinde 35 yıldır çekimler yapıyor. Fotoğraflarında ağırlıklı olarak çevre ve mekân içinde insan ögesi kullanır.

Fotoğrafları National Geographic, Daily Telegraph, Hürriyet, Cumhuriyet  gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı; Skylife ve Yolculuk Dergisi’nde röportaj fotoğrafçılığı  yaptı. Doğa, kültür ve tarihsel değerleri içeren fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında yayınlandı.

1995 yılından bu yana Fotoğraf Dergisi’nin yazarı olan Akbaş, Türkiye Fotoğraf Rehberi, Gezi Fotoğrafçılığı, Dijital Dünyada Fotoğraf, Fotoğraf Cepte, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon yayınladığı kitaplardan bazılarıdır.

1993 yılında İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, 1999’da Kayaköy’de Sanat Kampı’nı kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı; Polimeks, Ford, Isuzu, Craghoppers  başta olmak üzere yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım videoları çekti

Akbaş, Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye’den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, ‘Uzaklara Yolculuk’ adıyla TRT ve İz TV’de yayımlandı. TEMA’nın doğa ve yaşam belgesellerini çekti. Anadolu’nun Özgün Giysileri belgesel filmini yaptı. Nepal’de Nokia cep telefonlarının test çekimlerini gerçekleştirdi. Çalışmaları, L’OREAL uluslararası fotoğraf sergilerine dahil edildi. TRT belgesel kanalı için ‘Işığın İzinde’ dizi belgeselinde fotoğraf aktüel programları yaptı.

Faruk Akbaş halen Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde fotoğraf turlarında rehberlik ve danışmanlık yapıyor.

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.