PRF.OKTAY ÇOLAK İLE FOTOĞRAF PROJESİ

PRF.OKTAY ÇOLAK İLE FOTOĞRAF PROJESİ

Bu yıl da Prof. Oktay Çolak ile fotoğraf projesi çalışmalarına başlıyoruz.

19 Mart 2020 Perşembe akşamı 19:30’da yapılan ilk toplantı sonrasında projemizi start alacak.

Proje konumuzu ilk toplantıda belirleyeceğiz.

Bu toplantıda alınan kararlar çerçevesinde, fotoğraf çekimi ve değerlendirme toplantılarımız devam edecek.

Danışman hocamız ve proje bilgileri ayrıntılı olarak aşağıdadır.

Görüşmek dileğiyle,

Prof. Oktay Çolak:

1970 Yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. İşletme ve Sosyoloji lisans eğitimi aldı. Yüksek Lisansını “Fotoğraf Sanatında Renkli Karanlık Oda”, Sanatta Yeterlik eğitimini ise “Portre Fotoğrafı Üzerine” adlı çalışma ile tamamladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik hayatını aynı kurumda, Profesör unvanı ile Enstitü Müdürü olarak sürdürmektedir. 

Bir dönem ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak birçok ödül aldı. İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya gibi ülkelerden altın madalyalar kazandı. Fotoğrafları birkaç müze tarafından kabul edildi. Dünyanın değişik yörelerine fotoğraf amaçlı kültürel geziler yaptı. Fotoğraf ilk başladığı yıllarda doğa, mimari ve manzara ile ilgilenirken sonrasında portre fotoğrafına yöneldi. 

Eylül 2003’de ilk kişisel sergisini Taksim Sanat Galerisinde “Doğa”, 2004’ Mayıs ayında Fotografevi Sanat Galerisi’nde ikinci kişisel sergisini “On yılda” başlığı altında fotoğraf severlerle paylaştı. Bu sergileri yurt içi ve yurt dışında birkaç kez sergiledi. 2007 Londra’da, eğitim gördüğü dil okulunda “Callan Okulunda Yaşam”, 2009 yılında, yine Londra’da “50 Ülkeden 50 Yüz” isimli sergisini izleyicilere sundu. 2013 yılında Bursa’da “Cansız Mankenler”, 2016 yılında, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesinde “Zamana Direnen Mekânlar: KAHVEHANELER” isimli kişisel sergilerini açtı. “Doğa”, “On Yılda”, “50 Ülke 50 Yüz” adıyla üç albümünün yanında “Gün Işığında Portre” isimli bir de eğitim kitabı yayımlandı.

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.