PROF.DR. OSMAN ÜRPER İLE FOTOĞRAF SUNUM VE SÖYLEŞİSİ

PROF.DR. OSMAN ÜRPER İLE FOTOĞRAF SUNUM VE SÖYLEŞİSİ

“Dinmeyen Acı- Bitmeyen Matem”

Hicri 10 Muharrem 61’de Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ile ailesi ve yakınlarından oluşan 72 kişinin, Kerbela’da şehit edilmelerinin yıldönümleri Şiiler tarafından yüzyıllardır anılmaktadır.

Muharrem ayı ve özellikle 10. günü anlamına gelen Aşura gününde yoğunlaşan törenlerle birlikte bir tür arınma gerçekleşir. Yaşanan trajedi çeşitli simgelerle yeniden canlandırılır. İnananlar için yas törenlerinde çekilen acı kutsal bir duygudur. Gözyaşı dökmek, bedensel bir sızıdan çok, ruhani bir boyut taşır.

Bicar kentinde düzenlenen Aşura merasiminde pek çok yerden farklı olarak toprak ve çamur kullanılır. Toprak ya da çamur tutmak anlamına gelen ve Gel Giran denilen bu destelerde, mersiyeler eşliğinde bedenler çamura bulanır.

 

Prof. Dr. OSMAN ÜRPER

1971 yılında Kırkağaç’ta doğdu. Fotoğrafa 1992 yılında başlayan Osman ÜRPER, Fotoğraf Sanatı Kurumu üyesidir. Aynı kurumda 1995-1997 yılları arasında yönetim kurulunda görev aldı. Fotoğraf üzerine düzenlenen seminer, söyleşi ve panel gibi toplantılara konuşmacı olarak katıldı. Türkiye’nin ilk internet yayınlarından biri olan “fotografya.net” dergisinin editörlüğünü yaptı. Teknoloji Televizyonu için “Aydınlık Oda” isimli tv programını hazırladı. “Dijital Teknoloji Çağında Reklam Fotoğrafçılığı” ve “Fotoğraflarla Dans” isimli kitapları yayımlandı.

Fotoğraf çalışmalarında sahne sanatları, sualtı, doğa, insan, geleneksel yaşam ve kültür üzerine ilgi duymaktadır. “ARKAYÜZ”, “Nefis/Nefs”, “Dansa Dair”, “Anadolu’nun Renkleri”, “301” ve “Yüzyüze” isimli sergileri bulunmaktadır. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.