Cem Kıvırcık ile Sunum ve Söyleşi

Cem Kıvırcık ile Sunum ve Söyleşi

37 yıldır gazetecilik yapan Cem Kıvırcık ile bugüne kadar bir çoğumuzun belki de kendimize sormayı unutmuş olduğumuz bir soruyu

“Biz bu fotoğrafları neden çekiyoruz?”u konuşacağız.

26 Mayıs 2020 Salı akşamı saat 21:00’da başlayacak online olarak etkinliğimiz “Zoom” üzerinden yapılacak olup, herkese açıktır.

Meeting ID : 845 9366 1578

Password   : 063415

 

Cem KIVIRCIK:

Gazetecilik mesleğine Babıali’de başlama ayrıcalığına son anda erişen Cem Kıvırcık, dönemin efsane gençlik ve müzik dergisi Hey‘in kapısından 3 Ağustos 1983 yılında girdi. Doğan Şener yönetimindeki dergide, Hulusi Tunca, Fikri Ayyıldız, Nurcan Sabur, Erdoğan Sevgin, Fehmi Ketenci, Ferdi Yücedağ, Erdal Gökkaya, Muzaffer Kantarcıoğlu ve Ali Çınar gibi ustalarla aynı havayı soludu. Daha sonra, Mehmet Ali Yılmaz’ın satın aldığı Güneş gazetesinde Mehmet Barlas yönetiminde çalıştı. Daha sonra, Gelişim Yayınları’nda Hıncal Uluç yönetimindeki Erkekçe dergisinde kısa bir süre çalıştıktan sonra, Sabah Grubu’nun ilk dergi yayıncılığı denemesi olan Ali Saydam yönetimindeki Dönemli Yayıncılık bünyesinde çeşitli dergilerde görev aldı.

1988 yılında Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi olan Ersan Çelik yönetimindeki Fotospor‘un kurucu kadrosunda yer alan Cem Kıvırcık, 1989’da kısa dönem bahriyeli olarak yaptığı vatani görevini tamamladıktan sonra, Karacan grubunda Playboy dergisinin yöneticiliğini yaptı. Karacan ve Sabah gruplarının ortak projelerde birleşmesi üzerine çalışmalarına Number One müzik dergisini de ekledi. Daha sonra, Mehmet Yaşin ve Ahmet Erçalık yönetimindeki Hürgüç grubunda Delikanlı adlı gençlik ve müzik dergisini çıkarttı. Bu dönemde Rizzoli grubuyla temasa geçerek Max, Amica ve Fit for Fun adlı dergileri ülkeye kazandırmak istedi. Türkiye’ye çağırdığı İtalyanlar, Mehmet Yaşin ve Mete Türkben’le yapılan toplantılara katıldılar. Ancak, kaderin cilvesi bu dergiler ileride çok farklı bir biçimde karşısına çıktı. 1996 yılının altı ayını Londra’da geçirdikten sonra, ülkeye döndü ve Milliyet Dergi Grubu’nda çalışmaya başladı. Genel Müdür Muhittin Kazımoğlu’nun direktifiyle grubun büyümesi için, yurtdışı anlaşmalar yaptı. Önce MotorPresse grubuyla Auto Moto Und Sport dergisini, daha sonra IPC’nin Options ve Country Homes and Interiors adlı dergilerinin ülkede yayımlanmasını sağladı. Nisan 1997’de Türkiye’nin ilk internet dergisi .net‘i piyasaya çıkarttı, bu dergiye PCnet ve McGrow Hill’in Information Week dergilerini ekleyerek, oluşan bilişim yayınları grubunun genel koordinatörlüğünü 1999 Ekim’ine kadar sürdürdü. Görevinden istifa eden Kıvırcık, Ağustos 99 depreminden zarar görenlere yardım etmek amacıyla Danish People’s Aid adlı yardım kuruluşunda çalışarak ihtiyaç sahiplerine, çadır, soba, battaniye ve giyecek yardımlarını koordine etti, Adapazarı’nda bazı okulların rehabilite edilmesi ve hastane kurulması gibi projeleri gerçekleştirdi.

2000 yılında Interpro bünyesindeki ağ yayınlarının koordinatörlüğünü üstlendi. Daha sonra BMY bünyesinde PC TIME, PC KIDS gibi bilgisayar dergilerini çıkarttı. Bu çalışmalara Başakşehir’de yayımlanan lokal bir dergiyi de ekledi. Daha sonra Medyalink bünyesinde, Digitallife adlı tüketici elektroniği dergisine hayat verdi. 2006’da Ciner Grubu bünyesinde PC Magazine ve Electronic Gaming Monthly dergilerini çıkarttı. Aynı dönemde Sony Europe tarafından, Club VAIO uzmanlığına seçilerek, ülkemizi bu büyük toplulukta temsil etmeye başladı. Tekrar döndüğü Medyalink bünyesinde İngiliz lisanslı CAR dergisini Türkiye’ye getirdi ve yayın danışmanlığını üstlendi. Emeklilik hayalleri kurduğu Ayvalık’ta bir yılı aşkın bir süre Ayvalık Postası adlı bir gazete çıkarttı. Ancak küresel krizle birlikte gazetenin yayınına ara verdi. Kuruculuğunu Rahmetli Erdoğan Tanrıöven’in yaptığı, sektörün iletişim merkezi Telekom Dünyası Dergisi’nde Yayın Koordinatörü olarak da çalışan Cem Kıvırcık dünyanın en ünlü teknoloji dergisi T3’te köşe yazısı yazdı ve ürün testleri yaptı. Şu anda freelance olarak çeşitli kuruluşlara içerik üreten gazeteci, aynı zamanda CAR dergisinin de yayın danışmanlığını yapıyor.

Cem Kıvırcık, 28 Mart 1965’te İstanbul’da doğdu. Beyoğlu Atatürk Erkek Lisesi‘ni bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldu. Evli ve sigara kullanmıyor.

 

 

 

Yorumunuz

E-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.